بیننده گرامی، شما هم می توانید عکس ها و آثار صوتی و تصویری مورد علاقه خود را در نگاه به اشتراک بگذارید. لطفا از اینجا
(http://negahmedia.ir/member)
شروع کنید

خانه | شهر ها | روستاها | اماکن زیارتی | اماکن تاریخی | جاذبه های طبیعی | موزه ها | فرهنگ محلی | صنایع دستی | مشاهیر استاناستان گيلان / هنرمندان / فریدون پوررضا

بازدید : 4279
26 تير 1392
100 / 16.7
 

فریدون پوررضا (۳ مهر ۱۳۱۱ - ۲۳ فروردین ۱۳۹۱) خواننده و موسیقیدان گیلک و صاحب نظر در زمینه موسیقی فولکلوریک گیلکی بود. زندگینامه فریدون پوررضا در ۳ مهر ۱۳۱۱ در لشت نشا متولد شد و در ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ در شهر رشت چشم از جهان فرو بست. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ناصر خسرو به پایان رساند و سپس در مغازه پدر به آرایشگری پرداخت. او از استادان آواز یونس دردشتی، سعادتمند قمی و غلامحسین بنان آواز ایرانی را آموخت و در سال ۱۳۳۳ کار تعزیه را به همراه علی به کیش آغاز نمود. او در همان سال نمایشنامه‌ای برای تئاتر و اجرای آن در سالن سینمای لشت نشاء نگاشت. شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار نمود.از اردیبهشت ۱۳۵۰ همکاری با تلویزیون را آغاز کرد. و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران سیمین دانشور، محیط طباطبائی، منوچهر آتشی، محمود عنایت، ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد. وی در سال ۱۳۶۷ همکاری اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به عنوان کارشناس موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی رادر رشت برگزار نمود. از آن تاریخ به بعد به ترتیب در شیراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست می‌گیلان و گیله لو آثار بعد از انقلاب اوست. در سال ۱۳۷۹ تیتراژ و متن سریال پس از باران را اجرا و یک سال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد. فریدون پوررضا برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور ارائه داده‌است. او از ملودی‌های دیلمان، گالش و گیلک در این راه استفاده کرد. او با تحقیق در زمینه موسیقی، بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی نمود. فعالیت‌ها فعالیت‌های او بدین شرح است : چاپ مقالات تحقیقی در گیلان نامه ودیگر جراید -بابودن همکاری با جهانگیر اشرفی ودکتر علی عبدلی در گرد آوری "موسیقی گیلان و مازندران" است که اجرای کل آواهای گیلکی بر عهده وی بود. (این پژوهش به وسیله انجمن موسیقی ایران در ۶ نوار تکثیر شد و در تمام فرهنگ سراها موجود می‌باشد.) عضویت در شورای فنی و آموزش‌های آزاد موسیقی وابسته به ارشاد عضو هیئت داوران همایش دیلمان شناسی- شرکت در این همایش و اجرای آواز در تابستان ۱۳۸۴ تألیف کتاب ارزشمند موسیقی فولکلوریک گیلان به عنوان طرح پژوهشی.

کلمات کليدي :
يادداشت ها (2 مورد)
براي ثبت نظر و مشاركت در گفتگو ،در سايت ثبت نام نمائيد.
 
قزوين [ 29 تير 1392 ]
این استاد گرامی همانند اسطوره ای تابناک در آسمان گیلان و چه بسا ایران زمین ظهور کرد و سبب تجلی و شکوه دوباره موسیقی،هنر و فرهنگ سرزمین گیلان و دیلم گردید.باشد که همواره یاد و خاطره عزیزانی همچون او زنده نگه داشته شود. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.
گيلان [ 27 تير 1392 ]
روحش شاد
کاظم السادات اشکوری
کاظم السادات اشکوری
مدت پادکست : 2:01
بازدید : 1313
فریدون پوررضا
فریدون پوررضا
تعداد تصوير : 16
بازدید : 1634
اکبر رادی
اکبر رادی
تعداد تصوير : 16
بازدید : 1292
بهنام تشکر
بهنام تشکر
مدت پادکست : 2:41
بازدید : 1236
ابراهیم شکیبایی
ابراهیم شکیبایی
مدت پادکست : 1:57
بازدید : 1611
نادر گلچین
نادر گلچین
مدت پادکست : 2:48
بازدید : 1354
نیما رئیسی
نیما رئیسی
مدت پادکست : 1:42
بازدید : 1039
فریدون نوزاد
فریدون نوزاد
تعداد تصوير : 8
بازدید : 1672
رحیم نوروزی
رحیم نوروزی
تعداد تصوير : 20
بازدید : 4768
نیما رئیسی
نیما رئیسی
تعداد تصوير : 20
بازدید : 3266


الهام حمیدی
الهام حمیدی
تعداد تصوير : 20
بازدید : 4747
سحر ولدبیگی
سحر ولدبیگی
تعداد تصوير : 16
بازدید : 3503
اسماعیل ادیب خوانساری
اسماعیل ادیب خوانساری
مدت پادکست : 2:07
بازدید : 1053
اشکان اشتیاق
اشکان اشتیاق
تعداد تصوير : 12
بازدید : 2158
جواد رستم شیرازی
جواد رستم شیرازی
مدت ويدئو : 05:01/1
بازدید : 1998