روایت مرصاد

در حال بارگذاری ...ویدیو

23 دي 1399

صدام حسین در تیرماه سال ۶۷ در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «.. بعد از مدتی خواهید دید که چگونه مجاهدین خلق به اعماق خاک خودشان نفوذ خواهند کرد و پیوستن مردم ایران به صفوف آن‌ها را خواهید دید.» این سخنرانی مقدمه‌ای بود برای اینکه شش روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸، متجاوزان دوباره عراقی به خاک ایران حمله کردند و در پی این اقدام فریب‌، سازمان مجاهدین خلق (منافقان) در عملیاتی با نام «فروغ جاویدان» به مرز‌های غربی کشور حمله‌ور شوند.
در شب قبل از عملیات فروغ جاویدان، مسعود رجوی سرکرده سازمان در سخنانی اظهار کرد: «براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید... کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند... از پایگاه نوژه هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور می‌دهم هواپیما‌های عراقی بیایند و آنجا را بمباران کنند. پایگاه هوایی تبریز را هم با هواپیما هر سه ساعت به سه ساعت مورد هدف قرار خواهیم داد... علاوه بر آن، ضدهوایی و موشک سام ۷ هم که داریم... هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب به‌همراه ستون‌ها خواهد بود. از نظر هوایی ناراحت نباشید، چون هواپیما‌های عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشین‌ها به صورت ستون حرکت می‌کنند.»
با آغاز عملیات فروغ جاویدان، نیرو‌های سازمان که نام ارتش آزادی‌بخش را برای خود انتخاب کرده بودند، فاصله مرز قصر شیرین تا منطقه تنگه چهارزبر در ۳۴ کیلومتری غرب کرمانشاه را با سرعت خیلی زیاد طی کردند، زیرا توان نظامی ایران معطوف به حمله ایذایی بود که عراق به جبهه جنوب کرده بود. سرعت منافقان در پیش رو به حدی بود که تا عمق ۱۴۵ کیلومتری هم نفوذ کردند. آن‌ها شهر‌های قصر شیرین، سرپل ذهاب، کرند غرب و اسلام‌آباد غرب را اشغال و به سمت کرمانشاه حرکت کردند
همزمان با عملیات فروغ جاویدان از سوی سازمان مجاهدین خلق، ارتش عراق نیز در روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۶۷ چندین روستای ایران در اطراف کرمانشاه شامل روستا‌های زرده، روستا‌های نساردیره، نساردیره سفلی و شاه مار دیره از توابع شهرستان گیلانغرب، شیخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی، دودان از توابع شهرستان پاوه و روستای باباجانی از توابع شهرستان دالاهو را با بمب‌های گاز خردل و گاز اعصاب بمباران کرد. این بمباران‌ها به مرگ صد‌ها غیرنظامی و مجروحیت چندین هزار نفر از افراد غیرنظامی انجامید. دام‌ها و زمین‌های کشاورزی که محل معیشت مردم بود، نابود شد و تا مدت‌ها آلوده بود. بسیاری از مجروحان این روستا به دلیل آثار بمب‌های شیمیایی به بیماری‌های اعصاب، سرطان و... مبتلا شده و کودکان ناقص‌الخلقه در این روستا‌ها به دنیا آمدند. در این میان بسته شدن جاده ارتباطی روستا‌ها به کرمانشاه از سوی مجاهدین خلق در ناتوانی مردم برای اعزام به بیمارستان و بالا رفتن تلفات انجامید و از سوی دیگر به دلیل نداشتن سابقه پزشکی بسیاری از مجروحان شیمیایی تا سال‌ها شناسایی نشده و از خدمات درمانی محروم ماندند.
عملیات مرصاد، پاتک نیرو‌های نظامی ایران در پاسخ به عملیات فروغ جاویدان است. این عملیات در پنجم مرداد ماه ۱۳۶۷، با رمز «یا علی» و به منظور مقابله با نیرو‌های سازمان مجاهدین خلق در منطقه اسلام‌آباد غرب و کرند غرب در استان کرمانشاه، آغاز شد. نیرو‌های نظامی ایران ابتدا سد راه ستون کردند. بعد نیرو‌های هلی برد را در پشت سر مجاهدین پیاده کردند. آنگاه بالگرد‌های هوانیروز ارتش با سلاح‌های ضد تانک به ستون زرهی مجاهدین یورش بردند و هواپیما‌های اف-۴ نیروی هوایی هم ستون زرهی مجاهدین را بمباران کردند. در انتها نیرو‌های زمینی سپاه به باقی‌مانده نیرو‌های مجاهدین حمله کردند.
در این عملیاتی که منافقان آن را فروغ جاویدان نام نهاد بودند توحشی رخ داد که نمونه آن را در کمتر جنگ معاصری شاهد بوده‌ایم. برای مثال به کشتار مجروحان و کارکنان بیمارستان در اسلام‌آباد غرب می‌توان اشاره کرد. همچنین در راستای این عملیات، عراق چند شهر و روستا را بمباران شیمیایی کرد. حال باید از سرکردگان این گروهک تروریستی پرسید که چه قوم و ملتی این‌گونه ملت خود را می‌کشد.
يادداشت ها (0 مورد)
براي ثبت نظر و مشاركت در گفتگو ،در سايت ثبت نام نمائيد.

شهرفیرورق خوی
شهرفیرورق خوی
مدت ويدئو : 5:00
بازدید : 549
ربات امداد گر
ربات امداد گر
مدت ويدئو : 03:11
بازدید : 1447
تاسیس ساواک
تاسیس ساواک
مدت ويدئو : 02:11
بازدید : 1090
صندوق پوش حرم  مطهر رضوی
صندوق پوش حرم مطهر رضوی
مدت ويدئو : 03:26
بازدید : 429
همه ...
موانع نوری در سوارکاری
موانع نوری در سوارکاری
مدت پادکست : 1:15
بازدید : 1138
ظل السلطان
ظل السلطان
مدت پادکست : 3:40
بازدید : 198
رودخانه کاسگان شهرستان سمیرم
رودخانه کاسگان شهرستان سمیرم
مدت پادکست : 3:02
بازدید : 430
دختر شینا
دختر شینا
مدت پادکست : 2:51
بازدید : 1129
اولین تلفن در ایران
اولین تلفن در ایران
مدت پادکست : 3:25
بازدید : 185
همه ...
اهدای زندگی
اهدای زندگی
تعداد تصوير : 15
بازدید : 1099
عناب
عناب
تعداد تصوير : 16
بازدید : 2221
بادگیر
بادگیر
تعداد تصوير : 12
بازدید : 1802
وقتی سی و سه پل خشک باشد
وقتی سی و سه پل خشک باشد
تعداد تصوير : 7
بازدید : 3552
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت اصفهان
همه ...